Štiri dijakinje iz četrtega letnika smo skupaj z mentorico prof. Renato Boštjan v preteklem tednu, od 13. do 15. decembra, obiskale eno izmed evropskih božičnih prestolnic: Strasbourg! Lanskoletno sodelovanje v projektu Šola ambasadorka Evropskega parlamenta nam je zagotovilo pet sedežev na minibusu, ki je dijake iz štirih slovenskih srednjih šol odpeljal na zadnjo letošnjo Euroscolo — simulacijo Evropskega parlamenta. Na ta dan srednješolci iz vseh osemindvajsetih držav članic EU zasedemo mesta poslancev v Evropskem parlamentu. Enodnevni izlet nam ponudi vpogled v njhovo delo, sodelujemo na skoraj čisto pravih plenarnih zasedanjih, glasujemo o aktualnih zadevah in vprašanjih, ob vsem tem pa nadgrajujemo svoje jezikovne spretnosti in sklepamo nova prijateljstva! Dijakinje smo sodelovale pri debati o evropski kulturni dediščini, kjer smo skupaj z vrstniki iskali nove ideje za promocijo le-te — v našem manjšem ‘kulturnem odboru’ smo izvolili svojega predstavnika, ki je na glavnem plenarnem zasedanju predstavil naše ideje in vodil debato z ostalimi udeleženci, ki so postavljali vprašanja.
Napad, ki se je nekaj dni pred našim odhodom zgodil v središču mesta in je odmeval tudi po slovenskih medijih, nas je skoraj zadržal doma, a zdaj nadaljevanja poti nikakor ne obžalujemo. Poleg strasbourškega božičnega sejma, ki po okrasitvi in vzdušju zagotovo prekaša vse, ki smo jih kadarkoli videle, smo si ogledali še taborišče v Dachau in božični sejem v Ulmu v Nemčiji. Bilo je kratko, a sladko, smo zaključile s polnimi usti francoskih rogljičkov, makronov in baget. Merci, la France!
Katarina Lodrant
(Visited 4 times, 1 visits today)